Historie klavírů

Historie klavíru

Klavír je velmi rozšířený a zároveň i velmi oblíbený hudební nástroj. I přesto, že v současné moderní hudbě se mnohem častěji používají elektrická piana, si klasický klavír udržel svoji popularitu a stále se na něj učí hrát velké množství lidí.

Klavír

Klavír je strunný úderový nástroj, jehož zvuk vzniká chvěním ocelových strun, které jsou rozkmitávány údery dřevěných kladívek. Klavír se využívá jako sólový i doprovodný nástroj a je i nedílnou součástí orchestrů. Pro koncertní účely se obvykle užívá takzvané křídlo. Menší a levnější variantou klavíru je pianino. Mezi oblíbené hudební nástroje patří například pianino Petrof nebo klavír Petrof. Nabídka pianin na prodej  je velmi široká, stačí si vybrat!

Předchůdci klavíru

Za úplně prvního předchůdce klavíru je považován takzvaný monochord a jeho vylepšená verze polychord. Monochord měl jen jednu strunu napnutou na ozvučné desce. Pomocí kobylky se struna dělila na různě dlouhé úseky a poté se rozeznívala paličkou. Polychord už měl strun více. Vznikl se starověkém Řecku. Dalším stupněm ve vývoji klavíru byl ve 14. století nástroj zvaný klavichodr, který vznikl přidáním klávesnice a trsacího mechanizmu. Ten měl za úkol rozechvívat jednotlivé struny. V této době ještě měli jednotliví předchůdci klavíru všechny struny stejně dlouhé a výška tónu se měnila posouváním kobylky.

Nástroj zvaný klavicembalo měl již každou strunu jinak dlouhou a proto měla každá z nich jinou výšku tónu. V průběhu let docházelo ke nejrůznějším technickým vylepšením a ke změně postavení strun. Jednotlivé nástroje měly různé názvy, jako například virginal, spinet, clavicembalo, harpsichord či piano.

Nejznámější značky klavírů

Na počátku 19. století  se piano začalo postupně dostávat do měšťanských domácností. I proto v té době v Evropě vznikla řada dílen, které se specializovaly právě na stavbu klavírů. Mezi nimi byly například značky Erard (Paříž), Broadwood (Londýn) či  Bösendorfer (Vídeň), které jsou ve světě klavírů dodnes pojmem. Dalšími známými výrobci klavírů jsou firmy Steinway & Sons (USA), Bechstein (Německo) či Fazioli (Itálie). Pozadu ale rozhodně nezůstává ani Česká republika. Společnost Petrof vyrábí klavíry již od poloviny 19. století a v současné době patří mezi přední evropské výrobce pian, spolupracuje s mnoha zařízeními jako je např. školka Plzeň, nebo hudební škola Plzeň.

Nezapomínejte na pravidelný servis vašeho klavíru

Pokud jste si již své piano nebo klavír vybrali, nezapomínejte na jeho pravidelnou údržbu, tj.  ladění pian a klavírů, repase a regulace mechaniky, povrchovou úpravu nebo opravu akustických součástí vašeho hudebního nástroje. Jedině pravidelnou opravou piana docílíte toho správného zvuku při hraní.

I klavír nebo piano lze pronajmout

A pro ty z vás, kteří nemají na to, aby si pořídili vlastní klavír nebo piano, nabízíme možnost, jak uskutečnit své sny a začít okamžitě hrát. Prozatímním řešením pro vás může být například pronájem klavíru.

 

Pianos - Jan Drnek

Firma Jan Drnek působí na českém trhu od roku 1994. Specializujeme se na nákup a prodej hudebních klávesových nástrojů a následný pozáruční servis. Jedná se o nástroje jak nové tak i použité, které ve své provozovně renovujeme.

 

 

Přečtěte si další články a klavírech a pianinách

Piána značky Petrof
Obecně o klavíru a pianinech 
Prodej klavírů a pianin

 

 

Prodej pianin a pian – kvalitní hudební nástroje za dobré ceny!

Sháníte pianina a klavíry Petrof? Vyberte si.

Uvažujete o koupi klavíru (křídla)? Široká nabídka značek: Petrof, Bösendorfer, C. Bechstein, Förster a mnoho dalších. Chcete prodat svůj klavír, piano či pianino? Rádi ho od vás vykoupíme!

Prodej klavírů nikdy nebyl jednodušší!

Provádíme opravy klavírů, pianin a pian, ladíme, repasujeme mechaniky. Děláme vše pro to, aby váš hudební nástroj znovu hrál.

Kupujete klavír nebo piano? Poradíme vám, jak vybrat pro vás to nejvhodnější a jak o něj pečovat.

Sháníte krátkodobý či dlouhodobý pronájem klavíru a pianin? Využijte našich služeb!


Mohlo by Vás zajímat: